شمایل کنونی مزار ائمه بقیع را چه کسی ساخت+عکس

علامه عبدالرحیم صاحب‌الفصول به پادشاه وهابی عربستان می‌گوید: شما تمام اصلاحاتی که منظور داشتید، تمام شد و فقط خراب کردن ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...
نمايش آدرس ايميل
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۵    ساعت ۰۹:۳۲
نویسنده و پژوهشگر هنرهای آیینی دار فانی را وداع گفت
اردبیل در سوگ استاد جابر عناصری
نویسنده و پژوهشگر هنرهای آیینی دار فانی را وداع گفت
جابر عناصری پژوهشگر مشهور و باسابقه دیار اردبیل که شهره ایران و فرامرزها بود دار فانی را وداع گفت و اردبیل در سوگ پدر تعزیه ایران داغدار شد.
مرجع :
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 30021

استاد جابر عناصری که از مفاخر ایران و افتخار کهن دیار اردبیل به شمار می‌رود در سال ۱۳۲۴ در محله معمار اردبیل به دنیا آمد و پدرش کربلایی علی عناصری از شبیه‌خوانان مشهور اردبیل بود.

جابر عناصری تحصیلات مقدماتی را در شهر اردبیل و تحصیلات متوسطه را دارالفنون تهران با کسب مقام اول در رشته ادبی در میان تمامی دانش‌آموزان به انجام رساند سپس وارد دانشگاه تهران شد و تا سطح دکتری فلسفه و علوم تربیتی را در ایران و کسب تخصص در انگلستان به تحصیلاتش ادامه داد.

این استاد شهیر کشور که افتخاری برای استان اردبیل به شمار می‌رود بیش از ۴۱ سال در دانشگاه‌های تهران به عنوان استاد ممتاز به تدریس و تحقیق مشغول بود و بیش از ۴۰ کتاب در زمینه فرهنگ ایران به رشته تحریر درآورد.

وی به خاطر فعالیت‌هایش در عرصه هنر تعزیه و شبیه‌خوانی لوح ویژه پدر تعزیه را دریافت کرد به طوری که سال‌های متمادی در ایام ماه محرم با حضور در زادگاهش اردبیل که عشق و علاقه مردمان این دیار سیدالشهدا (ع) ممتاز است در سال‌های متمادی آیین شبیه‌خوانی محله معمار اردبیل را عهده‌دار بود.

شهردار اردبیل با صدور پیامی اولین مسئول استان اردبیل بود که درگذشت این استاد خوشنام عرصه تعزیه را تسلیت گفت.

حمید لطف‌اللهیان با یادآوری اینکه این استان شهیر اردبیلی خدمات ماندگار و ارزشمندی را در عرصه‌های اعتلای فرهنگ هنر این دیار داشت، گفت: ماندگاری چنین چهره‌هایی به خاطر حضور موثر و تاثیرگذار در عرصه فرهنگ و هنر این سرزمین است.

اما جمعی از هنرمندان و چهره‌های فرهنگی و مطبوعاتی استان اردبیل نیز درگذشت این افتخار ادبیات ایران را که از چهره‌های افتخارآمیز استان اردبیل است تسلیت گفته و یاد مرحوم جابر عناصری را گرامی داشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مرحوم جابر عناصری در وصیت‌نامه‌اش اعلام کرده که تمام هزینه‌های مراسم درگذشتش به مرکز خیریه امام علی (ع) اهدا شود.