شمایل کنونی مزار ائمه بقیع را چه کسی ساخت+عکس

علامه عبدالرحیم صاحب‌الفصول به پادشاه وهابی عربستان می‌گوید: شما تمام اصلاحاتی که منظور داشتید، تمام شد و فقط خراب کردن ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...
نمايش آدرس ايميل
دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۵    ساعت ۰۸:۵۲
گرایش به مقتل‌خوانی در مداحان تحصیل کرده رو به افزایش است
گرایش به مقتل‌خوانی در مداحان تحصیل کرده رو به افزایش است
عضو هیئت علمی بنیاد دعبل گفت: پژوهشگران با تحقیق و مطالعه در راستای تدوین منابع مقاتل قابل استناد می‌توانند گام های موثری در جهت پیشبرد اهداف ادبیات آیینی بردارند.
مرجع :
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 30023
محمد رضا سنگری، عضو هیئت علمی بنیاد دعبل خزاعی  و عاشورا پژوه با اشاره به مقاتل قابل استناد اظهار کرد: «مقاتل متقدم» که نگارش آنها به قرن ششم و هفتم باز می‌گردد قابل اعتماد و اعتنا بوده و می‌توان از آنها استفاده کرد.

وی افزود: البته پژوهشگر به صرف متقدم بودن یک مقتل نباید بر آن تکیه کند بلکه باید پژوهش، مطالعه و تطبیق برمبنای معیارها و ضوابط موجود را در نظر داشته باشد.

سنگری عنوان کرد: دسته دیگر مقاتل به بعد از قرن هفتم و هشتم و دوره صفویه باز می‌گردند که در این دست مقاتل تحریف ها و داستان های ساختگی بسیاری وجود دارد، بنابراین کسی که بخواهد از این مقاتل استفاده کند باید دارای اطلاعات دقیق بوده و با مبانی پژوهش و تحقیق آشنا باشد تا بتواند این تحریف‌ها را تشخیص دهد.

وی در رابطه با مقاتل مرجع خاطر نشان کرد: دانشنامه امام حسین(ع) نوشته آیت‌ا‌لله محمد محمدی ری شهری و کتاب دو جلدی مهدی پیشوایی به نام تاریخ قیام و مقتل سید الشهدا(ع) از آثار بسیار ارزنده مرجع برای مقتل‌خوانی مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)است.

سنگری در رابطه با کم توجهی مداحان به مقتل‌خوانی گفت: مقتل‌خوانی به تدریج در بین مادحین در حال شکل‌گیری بوده و ارتباط با مقاتل و منابع معتبردر حال برقراری است، اما اکثر مداحان و ذاکران ما به شنیده‌ها اکتفا کرده و به اعتبار مشهور بودن نقلی به آن اعتماد می‌کنند.

این عاشورا پژوه بیان کرد: بسیاری از افراد به صرف رسانه‌ای بودن یک مداح، هر آنچه را که او در محافل و مجالس ذکر کند به عنوان مطالب قطعی و صحیح تصور می‌کنند که این عمل یکی از اشتباهات بسیار خطرناک است.

سنگری خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در جلسه روز ولادت حضرت زهرا(س) به پژوهش در حوزه مداحی دعوت کردند وبه همین سبب ما در بنیاد دعبل خزاعی بحث پژوهش در حوزه عاشورا را مطرح کردیم.